Köpek Bakımları Köpek Eğitimi Köpekler Köpekler Genel

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi – Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde tuvalet eğitimi beklenilen süreden biraz daha uzun sürer. Evine yavru köpek alan kişiler genellikle 3- 5 günde köpeğin tuvalet alışkanlığını edineceğini düşünür. Ancak 3-5 günlük bir sürede bir yavru köpek tuvalet alışkanlığını kolayca edinemez. Ayrıca yavru köpek tuvalete alışmış dahi olsalar henüz kasları güçlenmediğinden tuvaletini tutamama gibi durumlarıda söz konusu olabilir.

Yavru köpek tuvalet alışkanlıklarını bir bebeğin altının bezlenmesi ile aynı kefeye koyabiliriz. Bir bebeğinde tuvaletini tutamadığı, kaçırdığı vs. gibi durumlar olabilir. Nasıl ki bebeğin normal tuvalete alışması zaman alıyorsa yavru köpek de bebekler kadar uzun olmasada bir süre geçmesi gerekmektedir. Yani bir yavru köpek almaya karar verdiğinizde bu durumun olabileceğini aklınızdan çıkarmayın…

Köpeğinizin tuvalet eğitimini vermeden önce kendinizin bu konuda yeterince bilgili olduğunuza kesinlikle emin olmalısınız. Köpekler duygusal hayvanlar olduğundan yapacağınız herhangi bir yanlış onun bütün hayatını etkileyebilir veya ileride düzeltilemeyen problemler getirebilir.

Tuvalet eğitimi köpeğinize sizin vermeniz gereken ilk eğitimdir. Yavru olduklarından dolayı aşıları tamamlanmadığı için hastalıklara yol açmaması adına farklı bir yere eğitime gönderemezsiniz.

tuvalet eğitimi nasıl verilir

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

  • Her köpeğin insanların olduğu gibi günlük rutinleri vardır. Yemek yemek, su içmek, tuvalete gitmek gibi.Bu eğitimde doğru zamanda ödül, doğru zamanda ceza işinizi kolaylaştıracaktır. Ve bu eğitimde bir aşamayı tamamlamadan diğer aşamaya geçilmemelidir. Dışarıya, toprağa veya siz nereye alıştırmak istiyorsanız doğru vakitte orada olmalısınız. Köpeğinizi gözlemlemeniz, onu izlemeniz eğitim sürecinizi kolaylaştırır. Gözlemlerken tuvaletinin geldiğini anladığınızda onu dışarıya götürürken herhangi bir hareket yaptırabilirsiniz. Bu işareti zamanla “Tuvalete gitmek istiyorum!” manasında kullanabilir.
  • Alışma sürecinde uyandıktan sonra, yemek sonrasında ve oyunlardan sonra veya şüphelendiğiniz zamanlarda onu dışarıya çıkartmalısınız. Bu götürdüğünüz zamanlarda hangisini tercih ediyorsa köpeğinizin ne zaman ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Örneğin uykudan uyandığında götürdüğünüzde mi tuvaletini yapıyor? O zaman sizde bundan sonra o süreye daha çok dikkat edin. Veya oyundan sonra, yemekten sonra ne zaman tuvaletini yapıyor? Bunları gözlemleyerek dikkatli bir şekilde doğru adımlarla eğitime devam edebilirsiniz.
  • Eğitim esnasında az önce bahsetmiş olduğum kapının önündeki işaret amaçlı hareketi her seferinde yaptırmayı unutmayın. Örneğin oturuyorsa bundan sonra köpeğiniz tuvalet ihtiyacı olduğunda hemen koşup kapının önünde oturabilir, havlayabilir… Köpeğiniz artık doğru yere 7-8 defa tuvaletini yaptığında artık onu kendiniz götürmek yerine seslenerek halledebilirsiniz.
  • Köpeğiniz bu işareti size verdiğinde olur da farketmezseniz köpeğiniz gizli yerlere tuvaletini yapabilir. Ceza yöntemi bu sırada işe yaramayacaktır. Onu iş işten geçtikten sonra cezalandırmanız yalnızca onunda sizinde sinirinizi bozmaya yarar… Suçüstü yakaladığınızda “Hayır!” komutu ile birlikte cezalandırma yöntemini kullanabilirsiniz.

Umarım minik dostunuz kısa sürede eğitimini almış olur.

 

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum Ekle

Yorum yaz