Köpek Bakımları Köpek Eğitimi Köpekler Köpekler Genel

Yavru Köpek Beslenmesi – Yavru Köpeklerin Bakımı

yavru köpek nasıl bakılırYavru köpek ne kadar sadık sevimli ve akıllı olsa da büyümeleri epey zahmetli ve bakıma muhtaç olarak geçer. Köpeklerin büyüdüklerinde sahiplerine sadık olmalarının büyük etkilerinden biri de küçükken sahiplerinin onlara zahmetle, özenle ve şefkatle bakmaları ve beslemeleridir. Köpekler kendilerine bir gram ekmek veren insanı ömrü boyunca unutmazlar.

Yavru köpekler küçükken çok tatlı ve sevimlidirler. Hepsi bakıma muhtaçtır. Onlara yapılan bakımlarda çok dikkatli ve köpeğe zarar vermeyecek şekilde olmalıdır. Yavrular doğduktan hemen sonra gözlerini açamayıp ayrıcada yürüyemezlerde. Doğduktan 1 veya 2 hafta sonra yavaş yavaş gözlerini açmaya başlayabilirler. Yürümeleri ise annelerinin verdiği süt ve bakımının düzenine bakarak belirlenir. Ayağa kalktıklarında ve gözlerini açtıklarında genellikle 3-4 haftalık oluyorlar. Yavru köpekler sahiplendirileceği zaman anne sütünden kesinlikle kesilmiş olması lazım çünkü anne sütünden erkenden bırakılırlarsa yetişkinlik zamanlarında vücutt yapıları dişleri vb. özellikleri tamamen iyi bir şekilde gelişmemiş olur.

Köpeklerin küçükken en sevdiği ve hoşuna giden aktivitelerden biri oyun oynamaktır. Oyun oynamaları vücut gelişimi, kabiliyet, avlanma ve kondisyonları için geliştirici bir aktivitedir. Yavru köpeklerin beslenmelerine çok dikkat edilmelidir. Anne sütünden sonra kuru mama verilmesi gerekir. Mamaların çeşitleri çok olduğu için yavruların bir mamaya alışması zaman alabilir. Yavru köpeklerin beslenmesinden sonra en önemli husus bakımlarıdır. Haliyle kırlarda, bahçelerde vb. gibi yerlerde oyun oynayıp uzanıp kalkıp hem kirlenip hemde dış etkenlere maruz kalabiliyorlar. 3 veya 4 ayda bir iç parazit ve dış parazit aşılarının vurulması gerekir. Bunun yanı sıra tüyleri çok dökülen cinslerin tüy uzama zamanına göre kesilmesi lazımdır. Sahipler eğer kendileri kesmek isterse petshoplardan tüy kesme makası alabilirler. Son olarak yavru köpekler hakkında bilinmesi gereken kavram isimdir. Yavrulara küçükken verilen isim onun hayatı boyunca onunladır. İsmini anımsayan yavruyu bundan sonra ismiyle de çağırabilirsiniz. Eğer bir yavru köpeğiniz varsa ona sadık ve bağlı kalın çünkü onlar sizlere her zaman sadıklardır. 🙂

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

Yavru köpek 6 – 7 haftalık olduğunda anne sütünden kesildiğinde ona yavaş yavaş kuru mama verilmeye başlanabilir. İlk başlarda kuru mamayı ıslatarak vermeniz köpeğinizin kuru mamaya alışmasını daha çabuklaştıracaktır. Mamanın ıslatılması yavru köpeklerin şişkinliğini ve gaz problemini yok etmektedir.  Köpek 2 – 3 aylık olduğunda mamayı ıslatmayı dilerseniz kesebilirsiniz. Anne sütünden hemen sonra kuru mamaya geçiş köpeklerde kabızlık problemini beraberinde getirebilir. Bu yüzden ıslatma işlemi köpekler için oldukça önemlidir. Her cins köpek için ayrı, çeşitli mama çeşitleri vardır ancak bunlar küçük olmalıdır ki yavru köpeğiniz rahatlıkla yiyebilsin. Uygun mama konusunda veterinerler size destek verebilir. Mama kabına mamasını koyduğunuzda köpeğinizi uygun komutla çağırarak mama yemesini sağlayabilirsiniz.

Yavru köpek 3 aylık olana kadar günde 4 defa mama tüketmelidirler. 3. aydan 6. aya kadar günde 3 defa, 6.aydan 12. aya kadar günde 2 defa ve 1 yaşından sonra ise günde 1 defa mama yemesi yeterlidir. Beslenme sırasında yemek aralıkları köpeğiniz için uygun olmalıdır. Sabah, öğlen, akşam şeklinde bölerek verebilirsiniz.

Köpeklere ev yemekleri verilmemelidir. Ev yemekleri köpeğiniz için gerekli protein ve vitaminleri içermemektedir. Kuru mama ile beslenmelidirler. Kuru mama ile beslenen köpekler için su tüketimi de çok önemlidir. Daima mamalarının yanında taze günlük su bulundurulmalıdır. Köpeğinizin mama ve su kapları ayrı olmalıdır. Bu mama kapları köpeğin rahatça yiyip bulabileceği bir yerde olmalıdır.

Köpekler için kuzu etli prinçli kuru mamalar mevcuttur. Genellikle köpek sahipleri kuzu etli pirinçli kuru mama tercih etmektedir. Bu mamalar daha az alerji yapar ve deri ve tüy sağlığı açısından daha faydalıdır.

Yavru Köpekler Tuvalet Eğitimleri Nasıldır?

Yavru köpek günde 4 – 5 defa dışkılama yaparlar. Bazı köpekler dışkılarını yerler, bu durum yedikleri besinlerdeki vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi için “ Tuvalet Eğitimi ” makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Yazar hakkında

Umurcan Zengin

Yorum yaz