Köpek Irkları Köpekler Köpekler Genel

Yorkshire Terrier Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

yorkshire terrierYorkshire Terrier cinsi köpekler bir asırdır yaşamaktadırlar. Önceki yıllarda madenlerde sıçanlar, çiftliklerde porsuk ve tilkilerin avlanması için yetiştirilmiştir. Hangi ırkların birleşimi ile ortaya çıktığı net olarak bilinmemektedir. Ancak zamanla uzun tüylü Leeds Terrierı gibi cinsler ile çiftleştirilerek çoğaltılmışlardır. Malta Terrier’ı, Manchester gibi ırklarla da çiftleştirildiği düşünülmektedir. Günümüzde Yorkshire Terrier cinsi köpek oldukça minik bir köpektir ancak geçmiş yıllarda o kadar minik değildi, daha büyük bir vücuda sahipti.

Yorkshire Terrier Cinsi Köpek Görünümü

Süslü, minik Yorkshire Terrier uzun ve ipeksi tüy yapısına sahiptir. Tüyleri sırtında iki yana ayrılmaktadır. Bu ırk köpekler yavruyken siyah veya ten renginde dünyaya gelirler. Daha sonraları vücut ve kuyruk çelik mavisi olur ve geri kalanı ten rengi olur. Kafa yapısı düzdür, burnu fazla büyük olmamakla birlikte orta uzunluğa sahiptir. Burnunun rengi siyahtır. Dişleri düzenli ve simetriktir. Neşeli ve sevimli görünen bu minik köpek sürekli mutlu bir ifade ile bakmaktadır. Kulakları dik veya yarım dik şeklinde durur. Kulakları V şekline sahip olabilmektedir. Yarım kuyruk şeklindedir. Kuyruğunun yarısı kesik haldedir. Sırtına doğru kıvrıktır. Patilerinde siyah tırnakları bulunur. Tüylerinin kafa kısmında yoğun olması mama yemesine engel olabilmektedir. Bundan dolayı genellikle Yorkshire Terrier sahipleri kafa kısmındaki tüyleri bir toka ile yukarıda toplayabilirler.

yorkshire terrier

Yorkshire Karakter Yapısı

Bu cins köpekler bir çok minik köpekte olduğu gibi vücutlarının küçük olmasına pek aldırış etmemektedirler. Her an bir macera yaşamaya meyillidir. Belaya karşı hazırda bekleyen bir köpek cinsidir. Fazlasıyla cesurdur. Enerjik, hareketli ve sadık bir köpektir. Yabancılarla hemen samimi olmayan, mesafeli bir köpektir. Ancak yabancılara karşı olan mesafesi sahibine tam tersi şeklindedir. Sahibine karşı oldukça sevimli ve çok enerjiktir. Küçük hayvanlar ve yabancı petlere karşı saldırgan tavırlar gösterebilir. Kendisine fazla bulaşmayan saygılı olan çocuklarla arası iyidir. Eğitilmesi kolaydır. Ara sıra inatçı halleri olsa da ona eğitim vermek mümkündür. İnsanlar ile vakit geçirmekten hoşlanırlar. İlgi ve sevgiye bayılırlar. Bekçilik için uygun bir köpektir. Şaşkınlığını, korkusunu, kızgınlığını ısırarak gösterebilir. Tuvalet eğitimi biraz sizi zorlayabilir ancak sabırlı bir şekilde eğitim verilmeye devam edilirse öğrenir. Yorkshire cinsi köpekler biraz serbest yetiştirilmelidir. Fazla korumacı olmamalısınız. Havlamayı severler ancak yine bu konuda da yavruyken başlayan eğitim başarılı olabilir.

Apartman dairesinde yaşayabilirler.

Bakımı

Günlük olarak taranması tüyleri için gereklidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kafa kısmındaki tüyleri mama yerken engel olmaması için yukarıda toplanabilir. Çok fazla tüy dökmezler.

 

 • 5%
  Başka Köpeklerle Geçinme - 5%
 • 5%
  Başka Petlerle Geçinme - 5%
 • 5%
  Çocuklarla Anlaşma - 5%
 • 5%
  Yabancılarla Anlaşma - 5%
 • 7%
  Sadıklık, İtaat - 7%
 • 7%
  Eğitilebilirlik - 7%
 • 8%
  Koruma - 8%
 • 9%
  Egzersiz İhtiyacı - 9%
 • 9%
  Oyunculuk - 9%
7%
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz