Balıklar

Yunus Ciklet Balıkları Beslenmesi, Bakımı

Ciklet balıkları arasında bakımı en eğlenceli olan balık türü olan yunus ciklet balıkları (Yunus Cichlid) kafa yapısı olarak yunus balıklarına benzetilmektedirler. Halk arasında yırtıcı karaktere sahip oldukları bilinir ancak tam tersine ılımlı, sakin yapılı balıklardır.

Doğal yaşamlarını Afrika’da Malavi gölünde sürdüren yunus ciklet balıkları tatlı su balıkları arasında en irileridir. Boyları 25 cm’e kadar uzayabilmektedir. Tatlı bir mavi rengi, gölgeli çizgileri vardır. Burunları uzun, boyları ise burun uzunluğu ile orantılıdır. Kafalarında bulunan yumru balık yaşlandıkça, yaşı ilerledikçe büyür. Akvaryum balıkları arasında en uzun ömürlü balıklar arasında yer alır. Akvaryum içerisinde oldukça hoş bir görsellik sergiler.

Akvaryumda Hangi Şartlarda Yaşayabilirler?

Malavi Cichlid cinsi balıklardan gelen yunus ciklet balıkları tatlı su balığıdır. En az 200 litre su alan büyük ve geniş alana sahip akvaryumlarda, haftalık olarak su temizliği ve bakımı yapılan akvaryumlar onlar için uygundur. Yunus cikletlerin yaşadıkları suyun sıcaklığı 25-28 derece arasında olmalıdır. Suyun pH değeri ise 7,2-8,8 arasında olmalıdır. Bu balıklar doğal ortamlarında 25 cm boya, akvaryum şartlarında ise 20 cm boya kadar uzayabilmektedirler. Malavi gölünden gelen balıklar arasında en değerlisi olarak kabul edilen yunus cikletler göl içerisinde sığ alanlarda yaşamlarını sürdürdüklerinden akvaryum içerisinde yaşamaya kolay uyum sağlarlar. Göldeki yaşam alanlarında kayalıklar olduğu gibi, düzenlediğiniz akvaryumda taşlar, kayalıklar bulundurmak onlar için iyi olacaktır. Akvaryum zemini ise kum ile kaplı olmalıdır. Hızlı büyüyen ve hareketli olan bu balıklar, yetişkinliklerinde 450 litrelik bir akvaryumda olmalıdırlar. Daha rahat yüzebilmeleri ve hareket edebilmeleri onları daha mutlu edecektir.

Yunus Ciklet Balıkları Nasıl Beslenir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Etobur olan yunus cikletler doğal yaşamlarında su kurtları ve solucanları yiyerek beslenirler. Akvaryum içerisinde ise yine yüksek proteine sahip besinlere gereksinimleri vardır. Çoğu balık türünde olduğu gibi evcil hayvan mağazalarında onlara uygun balık yemi bulunmaktadır. Ancak bu yemlere ek olarak su kurtları, solucan gibi yemler de verilebilir. Günde bir defa beslenmeleri uygundur.

Haftalık olarak akvaryum içerisindeki sularının %20’si alınıp, yerine temiz su konularak akvaryum suyu bakımı yapılabilir. Akvaryum motoru da aynı şekilde haftalık olarak temizlenmelidir. Uygun ve düzenli bakımı yapılan yunus ciklet balıkları 10 sene kadar yaşayabilirler.

Cinsiyet Ayrımı Yapabilir miyiz?

Bu balıklarda cinsiyet ayrımı oldukça zordur. Çoğunlukla aynı renklerde ve desenlerde görülürler. Kafalarındaki yumruları her iki cinsiyette de mevcuttur. Uzun zamanlar gözlem yaparak cinsiyet ayrımını yapmanız biraz da olsa mümkündür. Erkek cikletler çevrelerinde bir çok dişi ile gezerler. Erkek olanlarda renkler bir tık daha parlaktır, ilerleyen yaşlarında kafalarındaki yumru dişlerine göre daha geniş bir halde büyür.

 

Yazar hakkında

M. Zengin

www.petpatiler.com

Yorum yaz